Relacja i sprawozdanie z zawodów w Pszczelej Woli - 26.05.2013r.
Środa, 19 Czerwiec 2013

Rekordowe zawody- ostatni przejazd równo z zachodzącym słońcem


W Pszczelej Woli 26.05br. wystartowało 67 zawodników na 80 koniach, reprezentowali 19 klubów i sekcji. Tradycyjnie najliczniejszą ekipę 20 zawodników wystawili gospodarze- Szkolny Klub Jeździecki Apis Pszczela Wola. Najliczniejszy skład gości 12 jeźdźców przyjechał z SJ Wieża Dominów. Pozostałe kluby regionu od Tomaszowa Lubelskiego po Janów Podlaski wystąpiły w składach 1-3 osobowych.

O rekordowej skali zawodów świadczą 173 starty, o 4 więcej niż na zawodach organizowanych na Targach Lublin na tydzień przed Cavaliadą. Szkoda, że pogoda przestraszyła kolejnych uczestników- na listach startowych po zapisach mieliśmy 227 przejazdów.

Pula nagród w zawodach to 9300PLN w tym: 4600PLN to nagrody finansowe- z czego 1000PLN dla zwycięzcy konkursu klasy N, 1400PLN- bony do wykorzystania w sklepach z artykułami „końskimi”, wartość nagród rzeczowych przekroczyła 3300PLN.

Zawody Regionalne w Skokach Przez Przeszkody zorganizowane przez Zespół Szkół Rolniczych w Pszczelej Woli przy pomocy Szkolnego Klubu Jeździeckiego APIS Pszczela Wola były II Kwalifikacją Jeździeckiego Pucharu Lubelszczyzny 2013, w konkursach kwalifikacyjnych JPL odnotowaliśmy 69 przejazdów.

Patronat Honorowy nad całością rozgrywek Pucharu objęli: Marszałek Województwa Lubelskiego Pan Krzysztof Hetman- na zawodach reprezentowany przez Sekretarza Województwa Pana Artura Walaska, oraz obecny osobiście Starosta Lubelski Pan Paweł Pikula, goście uświetnili uczestnictwem ceremonie dekoracji zwycięzców.

W ramach cyklu na początku maja odbyły się pierwsze zawody kwalifikacyjne w Poniatowej. Pszczelowolskie były jedynymi na terenie powiatu Lubelskiego, kolejne zawitają do powiatów: Krasnystaw, Chełm, Kraśnik i Zamość. Szczególną oprawę miały konkursy kwalifikacyjne JPL, zwycięzcy otrzymywali okolicznościowe puchary ufundowane przez Urząd Marszałkowski.

Szkoła w Pszczelej Woli od 2008 roku prowadzi naukę w jedynym w Polsce liceum ze specjalnością jeździecką, w ostatnich latach 8 krotnie organizowała zawody towarzyskie. Na przełomie lutego i marca szkoła była aktywnym partnerem Cavaliady- największego wydarzenia jeździeckiego na terenie Lubelszczyzny, zawodów, które dały wyraźny impuls dla rozwoju tej pięknej i osadzonej w tradycji narodowej dyscypliny. Wszyscy uczniowie specjalności jeździeckiej mieli okazję pomagać jako wolontariusze we wspomnianym turnieju, teraz wielu z nich mogło debiutować w zawodach w skokach.

Autorem parkurów na zawodach był Pan Krzysztof Bocian, komisji sędziowskiej przewodził Pan Jerzy Mełgieś. Opiekę medyczną sprawowała niezawodna ekipa pogotowia ratunkowego SP ZOZ z Bychawy.

W trakcie zawodów rozegranych zostało 7 konkursów- o wysokościach do 120cm- klasy N. Bardzo atrakcyjny, a ostatnio nie rozgrywany na Lubelszczyźnie był konkurs „Derby Pszczelej Woli”- szybkości- łączący przeszkody klasyczne z terenowymi takimi jak: rowy z wodą i bez, bankiet, kłoda, ule- ukończyło go 14 z 16 startujących par.

Pięcioro zawodników plasowało się dwukrotnie na miejscach w pierwszej trójce. Cztery najwyższe konkursy to popis dwóch amazonek. Bezapelacyjnie najlepszą zawodniczką turnieju była Jagoda Kudlicka z SJ Dąbrowa na klaczy Arietta zwyciężczyni konkursów Derby i N. Także dwa zwycięstwa tym razem w klasach L i P zanotowała startująca na wałachu Hybris Katarzyna Osińska z SJ Krupiec.

Reprezentanci gospodarzy byli tym razem gościnni. Paweł Jachymek- dwukrotnie drugi, w konkursie Derby na Wichrze GB, a w klasie P na Szamanie- o tym jak zacięta była rywalizacja świadczy fakt, że w obu przypadkach do zwycięskich amazonek miał mniej niż sekundę straty. Jarosław Szczuka- drugi w klasie LL- 80cm, trzeci w konkursie Derby w obu startach dosiadał Moreny. Jakub Zumski z SJ Dąbrowa na ogierze Ekspres zwyciężył w klasie LL- 70cm, a w konkursie LL- 80cm zajął miejsce trzecie.

Pierwsze miejsca wywalczyli także: Szymon Weremczuk z SJ Piker w konkursie LL- 80cm i Natalia Dworak w konkursie LL- 90cm startująca bez przynależności klubowej na klaczy Wiagra GB.

 

Zwycięscy w konkursach, nagrody PLN- nie licząc nagród rzeczowych,

liczba startów- w tym przebiegów bezbłędnych

Konk

1 miejsce

2 miejsce

3 miejsce

Pula PLN

Starty

Bezbł w pod

LL-70 traf

JAKUB ZUMSKI

SJ DĄBROWA

ANNA REJAK

SJ DAKAR

PATRYCJA KĘPA

APIS PSZCZELA WOLA

-

42

14

LL-80 zw z r

SZYMON WEREMCZUK

SJ PIKER

JAROSŁAW SZCZUKA

APIS PSZCZELA WOLA

JAKUB ZUMSKI

SJ DĄBROWA

bony 400

39

16

LL-90 traf

NATALIA DWORAK

BPK

ILONA POPŁAWSKA

SJ WIEŻA DOMINÓW

AGNIESZKA KARCZ

KJ JANÓW PODLASKI

-

30

17

L- 100 zw z r

KATARZYNA OSIŃSKA

SJ KRUPIEC

ALEKSANDRA DESSAUER

SJ WIEŻA DOMINÓW

EWA MIROSŁAW

ALEKSANDER ELIZÓWKA

600

18

8

Derby 100 szybk

JAGODA KUDLICKA

SJ DĄBROWA

PAWEŁ JACHYMEK

APIS PSZCZELA WOLA

JAROSŁAW SZCZUKA

APIS PSZCZELA WOLA

1000+ bony 1000

16

9

P-110 jok

KATARZYNA OSIŃSKA

SJ KRUPIEC

PAWEŁ JACHYMEK

APIS PSZCZELA WOLA

MACIEJ KARCZ

KJ JANÓW PODLASKI

1000

16

6

N-120 dwuf

JAGODA KUDLICKA

SJ DĄBROWA

ARTUR KUFEL

SJ KRUPIEC

PRZEMYSŁAW WÓJCIK

SJ WIEŻA DOMINÓW

2000

12

0

 

Tradycyjnym flot’s dekorowano 25% najlepszych par w poszczególnych konkursach, najczęściej, bo trzy razy, do dekoracji wyjeżdżali wspomniany Szymon Weremczuk i Zuzanna Dąbrowska z SJ Końskie Stado. W ceremoniach dekoracji oprócz sędziów i rzeczonych patronów honorowych zawodów uczestniczyli Prezes Lubelskiego Związku Jeździeckiego Pan Ryszard Leman, Dyrektor Zespołu Szkół Rolniczych Pan Mirosław Worobik oraz tradycyjnie przedstawiciele sponsorów.

Pierwszych trzech zawodników w czterech najwyższych konkursach otrzymało nagrody finansowe, których pula została skompletowana przy wsparciu sponsorów zawodów wśród których byli: Marszałek Województwa Lubelskiego, Starosta Powiatu Lubelskiego, Wójt Gminy Strzyżewice, Spółdzielnia Pszczelarska Apis z Lublina, Osmofrost Sp. z o.o. z Osmolic, Rejonowy Bank Spółdzielczy w Bychawie, firma ubezpieczeniowa Clara Pacta s. c. z Lublina.

W konkursie „Derby Pszczelej Woli” zwycięska trójka otrzymała ponadto talony o wartości 1000PLN na zakupy w sklepie internetowym Podkowa Sprzęt i Suplementy.

Konkurs Kwalifikacyjny JPL w Rundzie Otwartej został wsparty talonami na kwotę 400PLN do wykorzystania w Sklepie Jeździeckim Baskil.

Najlepsi, oprócz nagród finansowych czy talonów, otrzymywali wiele atrakcyjnych nagród rzeczowych. Urząd Marszałkowski przekazał bardzo ciekawe wydawnictwa- w tym piękne albumy „Polska Regionów w Europie Narodów”. Zespół Szkół  Rolniczych w Pszczelej Woli ofiarował miodowo- woskowe upominki, w najwyższych konkursach „kosze” prawie takie jaki otrzymał Jarosław Skrzyczyński za konkurs otwierający Cavaliadę Lublin. Firma Podkowa wręczyła swój nowy produkt cukierki suplementujące dietę w kilku wariantach składu i sieczki dla siedmiu zwycięskich rumaków.

Polskie Stowarzyszenie Użytkowników i Przyjaciół Koni Roboczych oraz Konnych Producentów Żywności Ekologicznej im. prof. Ewalda Sasimowskiego z Bychawy oprócz nagród rzeczowych dla trzech pierwszych zawodników konkursu otwarcia ufundowało nagrody dla najbardziej eleganckich  par zawodnik i koń w tym konkursie. Zdobyły je Klaudia Młynarz z Pszczelej Woli i Maja Gronowska ze Stajni Drwal. Ojciec jednej z uczennic liceum Pan Andrzej Jurczenko ufundował nagrody w postaci sprzętu jeździeckiego.

W imieniu Dyrektora Szkoły i swoim pragnę podziękować wszystkim wymienionym i nie wymienionym instytucjom i osobom z zewnątrz, pracownikom szkoły i uczniom, bez których zawody nie mogłyby się odbyć, lub byłyby znacznie „skromniejsze”.

Na szczęście podłoże, mimo piątkowej ulewy i niedzielnego deszczu, było do końca dobre- dziękuję wszystkim, którzy pracowali na to przez całą sobotę.

 

Wojciech Jachymek

  Lubelski Związek Jeździecki Aleje Zygmuntowskie 5 pok. 30,
  20-101 Lublin
  NIP: 712-215-84-09

  Bartłomiej Kowalski
  pon.-pt. 08:30-11:30
  Telefon: 783 427 007
  Adres e-mail: lzjlublin@wp.pl
  mapa
Wykonanie: SQLSoft - projektowanie stron www
Menu